Bu haber 1244 kişi tarafından okundu.
Windows 8.1 yenilikleri
28.10.2013 09:51:18
Windows 8.1 güncellemesi neleri değiştirecek?

Windows 8.1 yenilikleri
FaceBook ta paylaş

Windows 8.1'le beraber Windows 8'in sinir bozucu sıkıntıları ortadan kalkıyor. Sadece bu kadar da değil; eklenen yeni işlevler ve araçlar, onu PC'ler, tabletler ve diğer dokunmatik ekranlı cihazlar için harika bir platform haline getiriyor.

İşte Windows 8.1'deki yenilikler

1. Smart Search

Windows 8.1'deki akıllı arama işlevi, bilgisayarınızdaki içeriklerin yayında artık Bing ve SkyDrive sonuçlarını da önünüze getiriyor. Örneğin müzik aramalarınızda internetten müzik grubunun bilgileri otomatik olarak çekiliyor. Bu işlev her arama için geçerli olmasa da hoşunuza gitmediyse kapatabiliyorsunuz.

2. Yeni uygulamalar

Microsoft'un Posta ve Fotoğraflar uygulamaları daha iyi bir hale gelirken artık dört Windows 8.1 uygulamasını, büyük ekranlarda ekranı dörde bölerek aynı anda çalıştırabiliyorsunuz.

3. Daha kolay bulut teknolojisi

Microsoft'un bulut tabanlı depolama hizmeti SkyDrive, Windows 8.1'le daha çok bütünleşiyor. Bu sayede yedekleme, eşitleme ve dosyalarınızı paylaşma işlemleri çok daha kolay hale geliyor. Dropbox kullanıyorsanız, ücretsiz masaüstü ve Windows 8 uygulamalarını bulabilirsiniz.

4. Masaüstü ayarlamaları

PC'lerle Windows 8'den önce tanıştıysanız, işinizin çoğunu masaüstünde yapıyorsunuz demektir. Windows 8.1, masaüstünde de yenilikler yapıyor. Yeni Desktop Display Scaling işlevi, büyük ve küçük ekranlarda (veya farklı çözünürlüklere sahip iki monitörlü sistemlerde) performansı geliştiriyor. Windows 8.1'de basitleştirilen yeni Dosya Gezgini'nin yanında, ekranın sol altına sağ tıkladığınızda açılan menüye yeni seçenekler ekleniyor.

5. Daha fazla özelleştirme

Artık Windows 8'e göre daha fazla kişiselleştirme yapmanız mümkün. Giriş ekranı için artık daha fazla renk ve arka plan seçeneğiniz var. Bunun yanında farklı kutucuk boyutları ve kilit ekranında slayt gösterisi gösterebilme işlevleri de sizi bekliyor. Giriş ekranını isterseniz Uygulamalar sayfasıyla bile değiştirebiliyorsunuz. "Hot corners" yani fareyi ekranın köşelerine götürerek etkinleştirdiğiniz işlevleri değiştirmeniz de artık mümkün.

6. Masaüstüne ön-yükleme yapın

Windows 8.1'i açtığınızda giriş ekranını geçip otomatik olarak masaüstünü açmanız artık mümkün. Dahası isterseniz masaüstü ve giriş ekranı için aynı duvar kağıdını kullanabilirsiniz.

7. Daha iyi bir mağaza

Yeni bir görünüme sahip mağaza, bir bakışta göreceğiniz uygulama açıklamalarıyla ve puanlarıyla önerilen programlar ve oyunlar arasında dolaşmanızı kolaylaştırıyor.

8. Skype

Sesli ve videolu görüşmeler yapmanıza izin veren Skype da Windows 8.1'in temel bir parçası. Giriş ekranından sadece bir tıklamayla Skype'a erişmeniz ve arkadaşlarınıza ulaşmanız artık mümkün.

9. Daha kolay yapılandırma

Windows 8.1, çok daha kapsamlı bir Ayarlar uygulamasıyla geliyor. Dolayısıyla artık DenetimMasası'na gitmenize çoğunlukla ihtiyacınız kalmıyor ve ince ayarlarınızı tek yerden yapabiliyorsunuz.

10. Geleceğin teknolojisi

Windows 8.1, doğal 3D yazdırma işlevi, Wi-Fi Direct yazıcı desteği, Fresh Paint dijital çizim uygulaması gibi geleceğe yönelik küçük geliştirmeler ve ayarlamalarla geliyor. Dolayısıyla Windows 8.1'e geçerek geride kalma riskini de ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

BU YENİLİKLERLE BİRLİKTE BAZI UYGULAMALAR WİNDOWS 8.1'DEN KALKTI

İşte Microsoft'un Windows 8.1'in  yok ettiği işlevlerden bazıları.

1.Windows performans puanı

Windows Vista'dan itibaren bilgisayarımızın çeşitli bileşenlerinin performansını test ederek onun hız puanını elde edebiliyorduk. Ancak işlevin sunduğu puanların oyun geliştiricileri tarafından fazla kullanılmaması ve puanlama sistemindeki sorunlar, Microsoft'u pes ettirdi. Sonuç olarak  sisteminizin "Windows Experience Index" puanını arkadaşlarınızınkiyle karşılaştırmanız artık mümkün değil.

2. "Bilgisayarım" "Bu bilgisayar" oldu

Windows'ta masaüstünde yıllardır görmeye alıştığımız "Bilgisayarım" kısayolunun adı, artık "Bu bilgisayar" oldu. Değişikliğin nedeni ise ismi bulut ve farklı platformlar üzerinden çalışanlara daha uyumlu hale getirmek.


3.Kitaplıklar

Windows 8'de dosya gezginini açtığınızda varsayılan olarak görebildiğiniz Müzik, Fotoğraflar, Videolar gibi kitaplıklar artık varsayılan olarak gösterilmiyor. Kitaplıkları küçük bir ayar değişikliğiyle görünür hale getirmeniz ise mümkün. Ribbon > Görünüm > Gezinti Bölmesi > Kitaplıkları göster yolunu izlemeniz yeterli.

3.Mesajlaşma uygulaması

Windows 8.1'de Skype'ın ön plana çıkması, Microsoft'un mesajlaşma uygulaması "Mesajlaşma"nın tarihe karşımasına neden oldu. Windows 8'de anında mesajlaşma işlevlerine bu giriş ekranı kutucuğuna tıklayarak ulaşabiliyorduk. İşin iyi yanı bu uygulama, Windows Live dışında Facebookkişilerimizle sohbet etmemize de izin veriyordu. Ancak artık Xbox One, Outlook.com entegrasyonu sunan Skype'ı kullanmamız gerekiyor.

4.Otomatik kutucuk oluşturma

Windows 8.1, yeni yüklediğiniz uygulamaları giriş ekranınıza otomatik olarak eklemiyor. Uygulamayı bulabilmek için önce giriş ekranında aşağı ok düğmesine tıklayarak Tüm Uygulamalar ekranına gitmeniz gerekli. Çok sayıda program yükleyenler, bu değişikliği yerine bulacaklardır.

5.Masaüstü Skydrive

Bulut depolama ve eşitleme hizmeti Skydrive, Windows 8.1'le daha sıkı bir bütünleşme sunduğundan aracın masaüstü sürümü, Windows 8.1'den kaldırılmış bulunuyor.

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler