Bu haber 675 kişi tarafından okundu.
Türkiye`ye Büyük Müjde Gelebilir!
6.11.2013 12:38:53
Dünya Bankası`nın AB için hazırladığı Gümrük Birliği Raporu taslağında vizelerin kaldırılması için bir yol haritasının "derhal" hazırlanmasını istedi.

Türkiye`ye  Büyük Müjde Gelebilir!
FaceBook ta paylaş

AB'nin Dünya Bankası'ndan istediği Gümrük Birliği Değerlendirmesi Raporu'nun taslağı ele geçirildi. Raporun vizelerle ilgili bölümünde "Avrupa Komisyonu Türkiye'nin önüne derhal vizeserbestliğine yönelik bir yol haritası koymalıdır" denildi.

Vizelerin kaldırılması halinde Türkiye'den AB'ye yoğun göç olacağı tezinin artık geçerliliğini yitirdiği ifade edildi. Türkiye ve AB arasında vize serbestliğinin yönelik sürecin başladığı ama istihdam piyasasındaki değişim karşısında yavaş kaldığı anlatılan raporda, "Her yıl daha fazla Türk, Almanya'yı Türkiye'de iş bulmak için terk ediyor. Avrupalı profesyoneller giderek daha fazla Türkiye'de iş arıyor. Avrupa'da da Türk çalışına talep düşüyor" yorumu yapıldı.

Kısa süreli kalmayı öngören C tipi Schengen Vizesi için istenen 22 belge sayısının çok fazla olduğu vurgulanan raporda, Türkler'in C tipi Schengen için yıllık ortalama 100 milyon Euro harcadığı belirtildi. Raporda sadece 2010'da 625 bin Türk vatandaşının C tipi vize için ödeme yaptığı kaydedildi.

Türkiye'ye uygulanan vize rejiminin diğer aday ülkeler Moldova ve Ukrayna'dan daha ağır olduğunun anlatıldığı raporda Türk iş dünyasının da vizelerle ilgili gündeme getirdiği bir şikayet, tespit olarak aynen paylaşıldı: "Avrupa'da ticareti yapılması için mallar üreten Türk işadamları, o malları pazarda tutmak ve tanıtımını yapmak için AB'de serbestçe dolaşamıyor.

Türk kamyon şoförleri Türk mallarını Avrupa pazarlarına serbestçe ulaştıramıyor." Raporda, Türkiye'nin de vizelerin kaldırılması için AB'nin koşacağı şartlara kendini hazırlaması istendi.

TÜRKLER TURİZME KATKI YAPAR ÖĞRENCİLER AVRUPA'YA GİDER

Vizelerin Türkler'in turizm bakımından Avrupa ekonomisine yapacağı katkı üzerinde olumsuz etki yaptığı anlatılan raporda, "Oysa AB ekonomilerini canlandıracaklar" denildi.

Bu durumun Yunanistan için geçerli olduğu vurgulandı. Vizelerin kaldırılması sayesinde yurtdışında okumak isteyen Türk öğrecilerin Avrupa'yı daha fazla tercih edeceği belirtildi. Vizeye ek olarak koyduğu 18 bin Euro teminat ve ekstra 600 Euro ücret şartı nedeniyle öğrenci değişim programı Erasmus için bile Hollanda'yı çok az öğrencinin tercih etmesi örnek gösterildi.

TARAFSIZ OLDUĞU İÇİN SEÇİLDİ

Türkiye son yıllarda Gümrük Birliği'nin artık haksız rekabete neden olduğunu, AB'nin serbest ticaret anlaşmalarına taraf olamadığını ve vize uygulamalarını gündeme getiriyordu. Bunun üzerine AB'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin de kabulüyle tarafsız kurum olduğu için Dünya Bankası'ndan Gümrük Birliği'ni değerlendirmesini, sorunlara çözüm önermesini ve nasıl iyileştirilebileceğine dair öneriler getimesini istedi. Hazırlıkları yılbaşından bu yana devam eden rapor, iki taraf için çözüm rehberi özelliği taşıyacak.

KAPIKULE DUTY FREE'Sİ LİMİTLERE UYSUN

Raporda "küçük bir mesele" olduğu belirtilse de Türkiye'nin AB'ye başlıca giriş kapısı Kapıkule'yle ilgili ilginç bir değerlendirme yapıldı: "Kapıkule Duty Free'sinde satış yapılırken, AB'nin limitleri dikkate alınmıyor. İsteyen istediği kadar alkol ve tütün ürünü alabiliyor. Bulgarlar sınırlamaları uygulamada zorlanıyor."

KAMYONDA ENGELLERİ KARŞILIKLI KALDIRIN

Rapor, Türkiye'nin modern ve çok iyi organize bir nakliye filosuna sahip olduğunu anlattı. AB üyelerinin uyguladığı kotalar ve diğer engelleyici uygulamaların Türk ticaretini ve kamyonun filosunun verimli kullanımının engellediği kaydedildi.

Avusturya ve İtalya'nın geciktirici uygulamalarının kamyon başına günlük 250 Euro zarara sebep olduğunu belirten Rapor, "Türk nakliye sektörü yıllık ortalama 100 milyon Euro kaybediyor. Engeller kalksın ama Türkiye de AB üyelerine engelleri kaldırsın" dedi.

KAYNAK :HABER7

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler