Bu haber 2684 kişi tarafından okundu.
Türk doktorlar literatüre imza attı
10.11.2013 16:32:46
Rahim ağzı kanseri ameliyatlarında evreleme sistemi dünyada kabul gördü

Türk doktorlar literatüre imza attı
FaceBook ta paylaş

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dursun ve Prof. Dr. Ayhan tarafından geliştirilen "rahim ağzı kanseri ameliyatlarında evreleme sistemi" dünyada kabul gördü.

Türk bilim insanlarınca geliştirilen "Rahim ağzı kanseri ameliyatlarında evreleme sistemi" uluslararası dergide yayımlanarak, tıp otoritelerince kabul gördü.

Yeni sistem, şimdiye kadar önerilen sistemlerden farklı olarak patolojik kriterler göz önüne alınarak hazırlandı ve objektif sınıflama getirildi.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Polat Dursun ve Prof. Dr. Ali Ayhan tarafından geliştirilen yeni evreleme sistemi farklı bir bakış açısı ve objektif sınıflama getirdi.

Doçent.Dr. Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahim ağzı kanserinin dünya genelinde, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre tüm dünyada her yıl yaklaşık 529 bin 828 vakanın görüldüğünü söyledi.

Yılda yaklaşık 275 bin 128 kişinin rahim ağzı kanserinden ötürü yaşamını yitirdiğini ifade eden Dursun, rahim ağzı kanserinin diğer kanserlere göre daha genç kadınlarda ortaya çıktığına dikkati çekti.

Dursun, rahim ağzı kanserinde temel tedavi şeklinin cerrahi tedavi olduğunu ve erken evrede yakalanan rahim ağzı kanserlerinde cerrahi ile hastaların yaşam süresinin etkilenmeden devam ettiğinin altını çizdi. Rahim ağzı kanserinde uygulanan rahmin alınması ameliyatının erken dönemde yakalanan hastaların cerrahi tedavisinde etkin şekilde uygulandığını kaydetti.

"Rahim kanserinde ameliyatın sınıflandırılması çok önemli"

Tedavi protokollerinin, hastalığın yayılım derecesinin (evresi) ve türüne göre belirlendiğini dile getiren Dursun, şunları kaydetti:

"Erken dönem kanserlerde tedavi uygulandığı zaman, hastanın yaşam süresinde çoğu zaman hiçbir kısalma izlenmiyorken, ileri evrelerde saptanan hastalarda tedavi çoğu zaman kısalmış olan yaşam süresini bir miktar uzatmaktadır veya destekleyici olmaktadır.

Rahim ağzı kanseri, erken dönemde saptandığı zaman tamamen tedavinin mümkün olduğu önemli bir hastalıktır. Rahim ağzı kanserinde erken tanı için yıllık jinekolojik muayene ve düzenli smear takibi ile ameliyatlarının sınıflandırılmasında evreleme sistemi çok önemlidir. Çünkü, değişik evrelerdeki rahim ağzı kanserlerinde uygulanan ameliyatlar farklı büyüklüklerdedir.

Rahim ağzı kanseri tedavisinde ilk evreleme sistemi 1970'lerde ABD'li doktorlar tarafından geliştirildi, 2000'li yıllardan itibaren bu ameliyatların sınıflandırılma sisteminin yeni geliştirilen ameliyat çeşitlerini içermemesi nedeniyle eleştirildi. Bu nedenle, 2009'da yeni evreleme sistemi önerilip kabul gördü. Fakat bu yeni evreleme sistemi de objektif olmaktan uzak olarak kabul edildi."

"Objektif sınıflama sistemi getirildi"

Dursun, rahim ağzı kanseri tedavisinde erken evre hastalarda uygulanan ameliyatların sınıflandırılmasında kullanılan mevcut evreleme sistemini değiştiren yeni sisteme Türk jinekolog onkologlarının imza attığını söyledi.

Kendilerinin geliştirdiği evreleme sisteminin şimdiye kadar önerilen sistemlerden farklı olarak patolojik kriterleri de göz önüne aldığını anlatan Dursun, "Objektif bir sınıflama sistemi getirildi ve uluslararası saygın bir dergide yayımlandı" diye konuştu.

Dursun, yeni sınıflama sisteminin yayımlandıktan sonra çok ilgi çektiğini belirterek, "Yeni sınıflama sistemi ile ilgili dünyaca ünlü otoriteler, olumlu görüş bildirdi. Bu başarının Türk hekimlerine ait olması, gurur ve mutluluk verici" diye konuştu.

Kalan karakter: 500
 
Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
07.11.2018
Tarihli Cekilis Sonucu
13 17 22 23 28 46
Şans Topu
07.11.2018
Tarihli Cekilis Sonucu
08 16 21 23 32 + 13
On Numara
05.11.2018
Tarihli Cekilis Sonucu
01 02 05 18 22 24 26 33 35 42 47 49 51 52 54 57 60 62 70 72 75 80
Süper Loto
01.11.2018
Tarihli Cekilis Sonucu
01 03 13 20 23 42
Facebook
Linkler