Bu haber 723 kişi tarafından okundu.
Trabzon Mobilya Şehri Oluyor!
4.11.2013 14:31:47
Mobilyacı İşadamları Derneği (MOBİAD) Başkanı Alper Bektaş, Trabzon için “Mobilya Şehri Projesi’nin hayata geçirilmesinin olmazsa olmaz” olduğunu söyledi.

Trabzon Mobilya Şehri Oluyor!
FaceBook ta paylaş

Trabzon Mobilya Şehri, Özel Endüstri Meslek Lisesi ve Sunta Fabrikası projelerini Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) üyeleri ile paylaşan MOBİAD Başkanı Alper Bektaş, İzmir'de başarılı bir örneği bulunan mobilya şehri MOBEXSO'nun benzerinin Trabzon'da kurulması için faaliyetlere başladıklarını belirtti. Sektör üyeleri ile MOBEXSO'yu ziyaret ettiklerini aktaran Bektaş, “Trabzon'da da böyle bir mobilya şehri yapımı konusunda gayret gösteriyoruz, çalışma yürütüyoruz. Arazi ile ilgili araştırma yapıyoruz. Yaklaşık 100 dönüm bir arazi arıyoruz. bulduğumuz bir kaç arazi var. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar ile de görüştük. TOKİ'den destek alınması konusunu araştırdık" dedi.

Trabzon'da kiraların yüksek oluşunun mobilya şehri projesinin çıkışını oluşturduğunu dikkat çeken Bektaş, " Bugün ikin metrekare bir mağaza aradığınızda örnek olarak Şana mevkiinde yaklaşık 25- 40 bin TL bir aylık kira söz konusudur. Yaklaşık bir milyon TL mağaza başına bir maliyet var. Böyle bir alanı satın almak isteseniz 4-5 milyon TL gibi bir rakam var. Sektördeki firmalar ile görüştüğümüzde mobilya şehri projesinin yapılmasında hem fikir olduğunu gördük. Ortak bir yapıda oluşması gerekiyor. Kamu, sivil toplum katkısı da gerekiyor. Samsun'dan bu tarafa böyle bir mobilya şehri yok. Gürcistan ve Rusya pazarına yakın olmamız bu şekilde bir mobilya şehri oluşmasına faydalı olacağı kanaatindeyiz" şeklinde konuştu.

“USTA, MONTAJ VE PAZARLAMA ELEMANI BULAMIYORUZ”

Meslek komitesinin en önemli sorunlarından bir tanesinin eleman konusu olduğunu kaydeden Bektaş, sektördeki bütün firmaların en temel sorununun istihdam edecek eleman bulamamak olduğunu dile getirdi. Bektaş, " Mobilya sektöründe usta, montaj, pazarlama elemanı bulamıyoruz. İstihdam konusunda Trabzon ve Doğu Karadeniz'e yönelik bir anket çalışması yapacağız. Bu anket ile mobilyacı sayısını, sektörde istihdam edilen eleman sayısı, firmaların ihtiyaçlarını tespit ederek çalışmalarımıza proje bazında yürütmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Özel Endüstri Meslek Lisesi uygulamasının mobilya sektörüne istihdam sağlamasında önemli bir işlevi olabileceği görüşünü paylaşan Bektaş, "Özel Endüstri Eğitim Meslek Liseleri Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yapılabiliyor. Şehir içinde yapımı için gerekli izinlerin alınması için girişimlerimiz var. Devletin öğrenci başına yaklaşık 5 bin TL desteği var. Bölüme göre bu artabiliyor. Önümüzdeki günlerde Enka'nın İzmit 'deki Özel Endüstri Meslek Lisesi okulunu inceleyeceğiz" dedi.

TRABZON’DA CİDDİ BİR DÖŞEMECİ SORUNU VAR

Neden bu projeye ihtiyaç duyulduğu konusunda da açıklamalarda bulunan Bektaş," İnegöl'den getirtmek istediğim bir döşemeci ustası yaklaşık 5 bin TL maaş istiyor. Gençler iyi bir ustadan eğitim alırsa gelişir. Hünerleri ve becerileri artar. Trabzon Endüstri Meslek Lisesi'ni ziyaret ettik. Döşeme ve koltuk bölümü bulunmuyor. Döşeme olmadan mobilyacılık gelişemez. Trabzon'da çok ciddi bir döşemeci sorunu var. İnegöl'ün sektördeki çıkışı koltuk ile olmuş. Bu hali ile giderse mobilya sektörünün Trabzon'da başarılı olacağını düşünmüyorum. Muhakkak gençlerimizi iyi yetiştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Bölgeye bir sunta fabrikası kurmak için çalışma başlattıklarını kaydeden Bektaş, en yakın fabrikanın Terme'de bulunduğunu hatırlatarak "Pazar ve satış sıkıntımız yok. Günlük on kamyon üretebilecek bir sunta fabrikasının pazarı hazırdır. Bununla ilgili kalkınma ajansımızı ziyaret ettik. Fizibilite yapılmasına ihtiyaç var. Sayın Başkanımız Hacısalihoğlu'da sunta fabrikasının ne kadar fizibil olup olmayacağını oda tarafından fizibiletisini çıkartılmasında destek verecektir. Karlı mı değil mi bir araştırma yapmak istiyoruz" bilgisini verdi.

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler