Bu haber 552 kişi tarafından okundu.
Paris`te Ömür Biter Horon Bitmez
1.11.2013 09:39:57
Ağasarlılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Paris`te kültürel bir etkinlik düzenlediler.

Paris`te Ömür Biter Horon Bitmez
FaceBook ta paylaş

Paris ve çevresinde yaşayan Ağasarlılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Paris'in banliyösü Garges les Gonesse'de düzenlediği " Ömür biter Horon bitmez" eğlence gecesine katılanların oynadığı, horon gece boyunca hiç durmadı. Trabzon'un Şalpazarı ilçesinin eski ismi " Ağasarlılar" tarafından kurulan derneğin geleneksel olarak her yıl düzenlediği horon gecesinde Karadeniz yöresinin tanınmış Sanatçısı Çayan namıyla bilinen Hüseyin Aydın ile Soner Alıcı, Yasin Şekerci, Kamil Şekerci, Mustafa Birinci ve Turgut Cumur eğlence gecesi boyunca davetlilere Kemençe eşliğinde Karadeniz yöresi türküleriyle birlikte Horon ziyafeti çektiler. 

Doğup büyüdükleri yerin ananevi geleneğini yaşatmak için büyük gayret sarfeden Ağasarlılar eğlence gecesi "Ömür biter horon bitmez" etkinliğine gelen Ağasarlı kadınlar evlerinde hazırladıkları yöreye has kalem gibi ince yaprak sarması ve diğer yiyecekleri geceye katılanlara ikram edip paylaştılar. Geleneksel Kültürü sürdürmek ve yardımlaşma amacıya düzenledikleri eğlence gecesinde, horon, coşku ve neşe vardı. Geceye katılan bir Ağasarlı gecenin amacını kısaca şöyle anlattı :

"Asırlar önce Orta Asya’dan yola çıkan atalarımız heybelerine kültürlerini de yükleyerek geldiler şimdi vatanımız dediğimiz Türkiye'ye. Oğuz boylarının genel özelliklerini genlerinde taşıyan Karadeniz uşağı, atılgan, cesur, çalışkan ve mert olur. Yaylaya çıkmadan duramazlar. Çok çalışıp yaylalarını tamamladıktan sonra yorgunluklarını düzenledikleri eğlence gecelerinde kemençeye davula, zurnaya, kavala horon teperek atarlar” 

 

Sözü geceye katılan ve Horon alanından yeni gelen dostlarına hoşgeldin demek üzere horon oyununu bırakıp gelen başka bir Ağasarlı aldı ve “ Değişen dünya düzeni, ekonomik şartlar bizleri gurbete getirmiş olsa da atalarımız heybelerinde getirdikleri kültürlerini korudukları gibi bizlerde Paris gibi kozmopolit bir dünya başkentinde korumaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın kendi kültürümüzden uzaklaşmasını istemiyoruz. Bunun için bu Ağasarlılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuruldu. Her yıl tatil dönüşü Ekim ayı sonrasına veya bazen istediğimz zaman boş salon bulamadığımızda dolayı Kasım ayında yaptığımız oluyor. Ama geleneksel olarak her yıl Ağasarlıları horon gecesinde buluşturduklarını “ söyledi.

Ağasarlılar “Ömür biter horon bitmez “eğlence gecesine Garge les Gonesse belediyesi yönetiminden geceyi onurlandıran yöneticilerin olduğu görüldü.

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler