Bu haber 3140 kişi tarafından okundu.
Kılıçdaroğlu "Hırsızdan Başbakan Olmaz"
25.02.2014 15:36:02
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ve oğlu ile ilgili ses kayıtlarını grup toplantısında dinletti.

Kılıçdaroğlu
FaceBook ta paylaş

Konuşması sık sık 'Hükümet istifa' sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu "Bir ülkenin başbakanı kendi ülkesini soymakla görevlendirilmiş adeta. Çoluk çocuk bütün aile işin içinde. Emin olun Erdoğan'a üzülmüyorum. Üzüldüğüm onların çocukları. Kendi hırsızlığına ortak ediyorsun. Nasıl bir babasın sen!" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Değerli arkadaşlarım bizleri tv başında izleyen yurttaşlarım... Bugün yeni bir gün... Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de yeni bir gün... Anayasaının bir kaç maddesine değinmek istiyorum. Türkiye devleti bir cumhuriyettir. saltanata son verdik halkın iradesini egemen kıldık. Her aşamada demokrasiyi geliştirdik.

"DEVLET OLMAZ, DEVLETİ YÖNETİR"

10. maddede kanun önünde eşitlik var. Herkes din dil ırk cinsiyet din mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin eşittir. Hiçbir kişiye imtiyaz tanınamaz. Herkes kanun önünde eşittir. Seçimle bir iktidar gelir, Cumhurbaşkanı en çok oyu alan partinin liderini hükümeti kurmakla görevlendirir. Güven oyu alır başbakan olur. Devlet olmaz, devleti yönetir. Uyumlu devlet yönetimi için çaba harcar. Devletin yapısı güçler ayrılığına göre inşa edilmiştir.

Başbakan bakanlar kurulunun amiridir. Yine başbakanın görevleri yasayla tanımlanmıştır. Türkiye cumhuriyetinin yüksek hak ve menfaatlerini korumak ve gözetmek. Yani onurlu bir cumhuriyetin varlığını sürdürmek. Milletin huzur ve güvenini sağlayıcı önlem almak. Toplumu bütünleştirmek. Genel ahlakı ve kamu düzenini muhafaza etmek. Ahlak kavramı başbakanın görevleri arasındadır. Genel ahlakı koruyacak. Hukukun ilkelerini savunacak. Kendisi topluma örnek olacak. Ahlaktan doğruluktan yana topluma örnek olacak. Değerli arkadaşlarım yasalar böyle diyor ama gerçek nedir?

"HALKIMIZIN ALIŞIK OLMADIĞI BİR TİP BU"

17 Aralıkı artık ezberledik. İki önemli olay oldu. İki önemli olay. Birinci olay genç bir çocuk Salih Yiğit Tekin TBMM önünde açım diye kendisini yaktı. 10 Gün sonra da öldü. Hangimiz hatırlıyoruz. Gencecik birisi. Tek çare olarak TBMM'yi görüyor. Açım diyor ve kendisini yakıyor. İkinci olayı artık tüm dünya biliyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu. Hepimiz biliyoruz. Bilmek istemeyen bir kişi var. Onun da artık cilaları ağır ağır dökülüyor. Utanmıyor da zaten. Farklı bir insan. Bizim halkımızın alışık olmadığı bir tip bu. İnsanlar utanırlar. Ama bunda öyle bir kavramın olmadığını görüyoruz. Adı yolsuzluğa bulaşan dört bakan yolsuzluğun hemen sonrasında bütün programlarını iptal edip Ankara'da kaldılar.

"BAKAN İTİRAF ETTİ"

Neden? Çünkü müdahale etmeleri gerekiyordu. Kamuoyunun baskısıyla istifa etmek zorunda kaldılar. Önce isitfa etmediler direndiler. Başbakanla beraber otobüsün üstüne çıkıp el kaldırdılar. Biz beraberiz mesajı verdiler. Yok birbirimizden farkımız dediler. Ama sonra dördü istifa etmek zorunda kaldı. Biri başbakanı açık bir şekilde suçladı. Belki toplumun belleğinde iz bırakmamış olabilir ama tekrar hatırlatmak isterim. Rüşver ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğub ir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Bunu Erdoğan Bayraktar söylüyor. Bir tane istifa metni bir tane deklarasyon metni. Ben partimi rahatlatmak isterim ama bu yanlıştır. Çünkü onaylanan imar planlarının büyük bölümü sayın Başbakan'ın talimatıyla yapılmıştı. Sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğini söylüyorum. İlk defa bir bakan istifa ederken yolsuzluğun asıl kaynağının Başbakan olduğunu itiraf etti. Bütün tv'lerin önünde oldu bu.

"YOLSUZLUĞUN ÜZERİNE GİDİYOR DİYECEKTİK, TAM TERSİNİ YAPTI"

Başbakan bir açıklama yaptı "oğlum bilalin üzerinden bana ulaşmaya çalışıyorlar". O zaman toplum bunu kavrayamadı. Oğlu Bilalin nesi var ki denildi. Ama bugün bu tablo daha net görülüyor. Savcıları polisi emniyet müdürlerini değiştirdiler. Yıldırım hızıyla. Başbakan Aksaray'a özel uçağını gönderdi. Aksaray Valisini aldı İstanbul'a emniyet müdürü yaptı. Bizzat başbakan yaptı içişleri bakanı yok ortada. Rıza sarraf diye biri çıktı ortaya. Dört bakanı teslim almış. O kadar teslim almış ki dört bakanı içişleri bakanı Rıza'ya sana bir şey olmaz, sana bir şey olursa ben önüne yatarım diyecek kadar kendisini satmış bir adam... Bunlar bütün milletin gözü önünde oldu. Herkes biliyor bunları. Olması gereken neydi? Yolsuzluk olur mu olur.. Ama idareciler yolsuzluğun üzerine kararlılıkla giderler. Biz şunu bekledik. Sayın Başbakan diyecek ki kardeşim bu ülkede yolsuzluk varsa sonuna kadar gideceğim gidemeyen namerttir diyecek sandık. Ama gitmedi. Sonuna kadar gideceğim deseydi Helal olsun başbakana derdik. Oğlu da olsa bakanları da olsa kararlılıkla yolsuzluğun üstüne gidiyor diyecektik. Ama tam tersini yaptı.

"YARGININ ÇÖKTÜĞÜNÜ ÖĞRENDİK"

Aksaray valisini emniyet müdürü yaptı. Emniyete ilk talimatı yargı kararları uygulanmayacak oldu. Türkiye tarihinde ilk kez polislere talimat veriliyor yargı kararları uygulanmasın diye. TBMM başkanı Cemil Çiçek Anayasının 138. maddesi çökmüştür yargı bitip tükenmiştir dedi. Bunlarla yetinmediler. Adalet bakanlığı müsteşarı savcıya telefon açtı. Hemen bu akşam gece yarısı gideceksin savcıyı görevden alacaksın dosyayı kapatacaksın ben makamımda bekliyorum bana da bilgi vereceksin diyor. Biz bu tutanağı açıkladı. O müsteşarın orada kalmaması gerektiğini söyledik. Ama meğer sadece müsteşar değil Bakan da telefon etmiş. Adalet bakanı... Böylece yargının çöktüğünü öğrendik.

"FEZLEKELER HASIR ALTI EDİLİYOR"

Dört bakanın ve adalet bakanının fezlekesi geldi. TBMM'ye geldi. Meclis başkanı fezlekeyi iade etti. Bize gönderemezsiniz diye. Onlar da Adalet bakanlığına gönderdiler. Adalet Bakanlığı da iade etti. Böylece adalet bakanının fezlekelsinin nereye gideceği belli olmadı. Bu da ilk kez oluyor. Bakanların yolsuzluk fezlekeleri hasır altı ediliyor.

"ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYALIM"

Savcıları değştirdiler değiştirdikleri savcıları bir kez daha değiştirdiler. Kolluk yönetmeliğini değiştirdiler. Eğer arama yapacaksanız önce hırsıza haber vereceksinzi sonra arama yapacaksınız dediler. HSYK isyan etti. Danıştay bunu iptal etti. Sonra ne yaptılar? Şimdi önemli bir adım daha atıyorlar. Yasal yollarla elde edilmiş delilleri yasalarla yok etmek istiyorlar. Altını çiziyorum. Yasal yollarla elde edilen yolsuzluk delillerini çıkaracakları yasalarla yok etmek istiyorlar. Bunun için bir yargı paketi getirdiler. Teklif...HSYK'da değişiklik... İnternet ve MİT yasası... Dikkatinizi çekerim. Bunların hiçbiri bakanlar kurulunda görüşülmedi. Sayın Başbakan'ın tuzluk diye tanımladığı kendi vekillerinin verdikleri kanun teklifleridir. Elimizi vicdanımıza koyalım. Neden yasa değil de kanun teklifi olarak geliyor.Çünkü zamanları yok. Zamana karşı yarışıyorlar. Acaba bu davayı nasıl kapatırız bunun arayışı içindeler. Bunlar neden yapılıyor? Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu kapatmak için yapılıyor.

"BÜTÜN BUNLARI YOK ETMEK İSTİYORLAR"

Bakanların çocukları yatak odalarındaki kasalar milyonlarca dolar avro ve türk liraları. Oluşturulan havuzlar. Yandaş medya için... 630 milyon dolara.. Müteahhitlere verilen ihaleler. Bütün bunları yok etmek istiyorlar. Bunları yok edebilirler mi? Emin olun edemezler. Boyutu o kadar büyük ki bunu örtecek bir bez daha dünyada üretilmedi.

"YA ŞEYTAN BİLE AKIL EDEMEZ"

Babacan demiş ki bizde olanı yabancılar bir türlü anlamıyor. Ya şeytan bile akıl edemez. Yabancılar nasıl anlasın. Ahlaklı adamlar onlar. Yolsuzluk iddiası oldu mu derhal istifa ederler. İnsana saygısı var. Senin gibi saygısız değil ki bunlar.

SES KAYDINI DİNLETTİ

Bu olaylar olduğunda ben Erdoğan için özel bir deyim kullandım. Başçalan diye... O zaman bazı arkadaşlar çok ağır bir ifade dediler. Ama artık bugün anladık ki kendisi Başçalan. Dün internete düşen ses kayıtları bütün gerçeği ortaya koyuyor. Şimdi gelin o gerçekleri hep beraber izleyelim.

"HAYATIMIZIN EN ÜZÜNTÜLÜ GÜNÜ"

Hayatımızın en üzüntülü gününü yaşıyorum. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin yolundan şaşırtmasın. Meclis tv dahil bazı kanalların bu görüntüleri kestikleri söyleniyor. Milletin vicdanına sesleniyorum. Çocuğunuz işsizse kendinize sorun... Gecinemiyorsanız kendinize sorun. Bu yolsuzluğun üstü kapatılamaz. Neden? Çünkü ilk kez dünyada bir hükümet devleti soymaya kalkıyor.

"SABAH MAHMURLUĞU İŞTE"

Başçalan diyorum. Bilinçli söylüyorum. Operasyonun yapıldığı sabah. 8'i 2 geçiyor. Başbakan oğlunu arıyor. Oğlum evinde ne var ne yok bunları çıkar tamam mı diyor. Sabahın sekizi... O anlayamıyor tabi. Bir iki sefer soruyor. Bir daha anlat baba diyor. Sabah mahmurluğu işte. Bende ne olabilir ki baba senin paran var kasada diyor. Saat 11. 17 aynı gün... Sıfırlayın dedikten sonra. Aileyi toplıuyorlar. Bütün aile bir arada... Amca dayı yeğen kardeşler parayı nasıl yok edecekler onun arayışı içindeler. Ama Erdoğan rahat etmiyor bir daha soruyor. Parayı tümüyle sıfırlamakta fayda var diyor. O da tamamıyla sıfırlayacağız diyor. Saat 15.39... Yine Erdoğan soruyor. Sana verdiğim görevler tamam mı Bilal? Bilal bir kısmını hallettik geri kalan kısmını da karanlık olunca halledeceğiz diyor. Aynı gün gece 23.15'te... Bilal söylüyor. Büyük ölçüde şey yaptık diyor. Büyük ölçüde şey yaptık derken parayı sıfırladınız mı? Bilal bir 30 Milyon avro gibi bir miktar daha var diyor. Bi 30 Milyon avro gibi bir miktar daha var. Yani henüz sıfırlayamamışlar. Eritemedik henüz. O gece geçiyor ertesi gün saat 10.58... Baba yine soruyor. Tamamen sıfırlandı mı? Hala para var. Samandıra ve Maltepe paraları var. Erdoğan uyarıyor. Açık konuşma diyor izleniyoruz.

"NASIL BİR BABASIN SEN!"

Değerli arkadaşlarım bunları söyleyen bu ülkede başbakan olan birisi. Beni üzen de bu... Rahatsız eden de bu... Bir ülkenin başbakanı kendi ülkesini soymakla görevlendirilmiş adeta. Çoluk çocuk bütün aile işin içinde. Emin olun Erdoğan'a üzülmüyorum. Üzüldüğüm onların çocukları. Kendi hırsızlığına ortak ediyorsun. Nasıl bir babasın se

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler