Bu haber 486 kişi tarafından okundu.
Deniz Canlıları Tehdit Altında!
4.11.2013 14:32:32
Doğu Akdeniz’de avlanan balıkçıların, av sonrası denizde bıraktığı ve sonrasında kaybolduğu için "hayalet ağ" denen ağlar, deniz canlılarının yaşamını tehdit ediyor.

Deniz Canlıları Tehdit Altında!
FaceBook ta paylaş

Denizde yaşayan canlılarının bir çoğunun yok olmasına neden olan ‘hayalet avcılığı’nın önüne geçebilmek için Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, balıkçıların atıp toplamadığı ağlar üzerinde çalışma başlattı.

İskenderun Körfezi’nde gerçekleştirilen çalışmayla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Mavi Kilikya Derneği, Doğa Araştırmaları Derneği, Adana Sualtı ve Doğa Sporları Eğitim Merkezi’nin temsilcileri Su Ürünleri Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda hayalet avcılıkla ilgili yapılması gereken idari, akademik ve pratik uygulamalar bilimsel veriler doğrultusunda ele alındı.

ÇÜ Su ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Enver Özyurt katılımcılara hayalet avcılıkla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Son dönemde gelişen malzeme teknolojisine paralel olarak, av araçlarının su altında parçalanmadan dayanma sürelerinin önemli düzeyde artış gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Özyurt, bu durumun hayalet av araçlarının su altındaki etkilerinin çok daha uzun süre devam etmesine neden olduğunu söyledi. Özyurt hayalet av araçlarının çevreye olumsuz etkilerini, “hedef türleri avlamaya devam etmesi; hedef olmayan balık ve kabuklu türlerini avlamaya devam etmesi; deniz memelisi, su kuşlarının ölümüne neden olması; çürüme esasında deniz fauna ve florasını etkilemesi, bentik çevreye fiziksel olarak zarar vermesi” olarak sıraladı.

ÇÜ Su ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Enver Özyurt kayıp av araçlarının bu zararlı etkilerinin tespit edilmiş olmasına karşın dünyada ne kadar av aracı kaybolduğunu ne kadarının deniz canlısını öldürdüğüyle ilgili verilerin son derece sınırlı olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de de bu verilerin yok denecek kadar az olduğunu bildiren Doç. Dr. Özyurt, TÜBİTAK’ın desteğiyle Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi tarafından kayıp av araçlarının miktarının belirlenmesi için İskenderun Körfezi’nde yapılan çalışmada elde edilen verilerin, sorunun boyutunu ortaya koyması açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Özyurt bu çalışmada elde edilen verileri de paylaştı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2014 yılı itibariyle kritik olarak belirlenen pilot bölgelerde kayıp av araçlarını temizlemeye başlayacağı da bildiren Doç. Dr. Caner Enver Özyurt, su ürünleri kaynaklarının korunması için önemli olan bu geri toplama faaliyetinin, yapılan projelerin nihai amacına ulaşması bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler