Bu haber 836 kişi tarafından okundu.
Cumhurbaşkanı Gül O Çağrıyı Değerlendirdi
5.02.2014 15:54:28
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın ’Anayasal düzenin riske girmemesi için Sayın Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ediyoruz’ açıklamasını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Gül O Çağrıyı Değerlendirdi
FaceBook ta paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, yaptığı konuşmada, "Romanya, Türkiye’nin müttefik ve Karadeniz üzerinden de komşusu olan çok önem verdiğimiz bir ülkedir. Başbaşa yaptığımız ve heyetlerarası yaptığımız görüşmeler gayet faydalı oldu. İlişkilerimizi daha ileri taşıma konusunda güçlü irademizi koyduk ortaya" dedi.

Romanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine dikkat çeken Gül, ticaretin 6 milyar dolar civarında olduğunu, bunu 10 milyar dolara çıkarma hedeflerinin olduğunu ifade etti. Türk iş adamlarının Romanya’da 5 milyar dolar civarında yatırımının olduğunu belirten Gül, Romanya-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere değindi. Romanya’nın Türkiye’nin AB ilişkilerine güçlü destek veren bir ülke olduğunu söyleyen Gül, bu konuda destek veren Romanya ve halkına teşekkürlerini iletti.

KONUK CUMHURBAŞKANI

Romanya Cumhurbaşkanı Basescu ise, "Ziyaretimin tek bir hedefi var, ’ilişkilerimizin pekiştirilmesi ve geliştirilmesidir’. Mükemmel siyasal ve ekonomik ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin geliştirilmesi her iki ülke için son derece önemlidir. Türkiye’den gelen Türk iş adamları topluluğuna, Romanya’da 5 milyar dolar üzerinde yatırım yapan Türk işadamlarına teşekkür ediyorum. Ticari değişimlerimiz şu anda 5-6 milyar euro civarındadır. Hedefimiz ticari ilişkilerimizi 10 milyar euroya çıkartmaktır" diye konuştu.

Son yıllarda teröre karşı mücadele, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile mücadelede her iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirdiğine dikkati çeken Basescu, hem Romanya’nın hem de Türkiye’nin milli açıdan beraber mücadele etmeye devam edeceğini dile getirdi.

"ROMANYA, TÜRKİYE’NİN AB SÜRECİNDEKİ ÇABALARINI HİÇ TEREDDÜTSÜZ DESTEKLEMEKTEDİR"

Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları görüşmede ele alınan konulardan birisinin Romanya’nın F-16 alımlarından sonra Türkiye ile teknik uzman konusunda yapabileceği işbirliği potansiyeli olduğunu belirten Basescu, "Romanya, Türkiye’nin AB sürecindeki çabalarını hiç tereddütsüz desteklemektedir. Bu müzakerelerin başarıyla tamamlanmasını destekliyoruz. Bizce, bu sürecin hızlandırılmasının zamanı gelmiştir" şeklinde konuştu.

’İllegal dinlemeler konusundan Devlet Denetleme Kurulu’nun devreye sokulması konusunda bir talimat verilip verilmeyeceğine’ ilişkin bir soru üzerine Gül, "Geçen hafta Sayın Milletvekili yazılı bir şekilde randevu talebinde bulundu. Ben de milletvekillerine olduğu gibi randevu talebini kabul ediyor ve görüşüyorum. Yazılı müracaatında da Devlet Denetleme Kurulu olarak kişisel verilen korunması ile ilgili bir araştırma yapıldı, o rapor yayınlandı. Görüşlerini dinledim. Milletvekillerimiz çeşitli konularda randevu istiyorlar" dedi.

GÖREVE DAVETE CEVAP VERDİ

Bir gazetecinin, "Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, ’Anayasal düzenin riske girmemesi için Sayın Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ediyoruz’ açıklamasında bulundu. Neler söyleyeceksiniz?" sorusuna Gül, "Görevli değil miyim ben yani. Açıklamalarım, konuşmalarım ve temaslarım üst düzey kamuoyu nezdinde yapılıyor" diye konuştu. Romanya’nın Türkiye’ye olan desteklerine ilişkin bir soru üzerine Gül, "Romanya’nın desteğinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ettim. Bu desteğin devam edeceğini de ümit ediyoruz" dedi.

Aynı soruya Basescu ise, "Bizim desteğimiz ancak siyasi olabilir elbette. Bu AB içinde Romen devletinin siyasi görüşüdür. AB Konseyi ve AB Parlamentosu içinde bu hattı takip ediyoruz" cevabını verdi.

Gül, "TBMM’nin açılışlarında yaptığım konuşmalarda uzun tutukluluk sürelerinin cezaya dönüşmemesi gerektiğini vurguladım. Bu düzenlemelere bu çerçeve içerisinde bakarım. Nasıl bir taslak yapılıyor bilmiyorum. Detaylı öğrenip fikrimi sizlerle paylaşabilirim" ifadelerine yerdi.

Basın toplantısı sırasında iki cumhurbaşkanı samimi görüntüler oluşturdu. Cumhurbaşkanı Gül, açıklama yaptığı sırada su içmek isteyen Basescu’nun bardağına su doldurd

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler