Bu haber 3168 kişi tarafından okundu.
Alternatif turizmde gözde Trabzon
18.09.2015 11:49:34
Trabzon, iş ve şehir yaşantısı stresinden uzaklaşmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Alternatif turizmde gözde Trabzon
FaceBook ta paylaş

Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden biri haline gelen Doğu Karadeniz'de Trabzon, iş ve şehir yaşantısı stresinden uzaklaşmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.
 
Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsünün yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri, yaylaları ve yöresel yemek kültürüyle de insanları cezbeden Trabzon, ziyaretçilerine farklı alternatifler sunarak 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde de yerli ve yabancı turistlerden rağbet görüyor.
 
Bayram tatili dolayısıyla otel rezervasyonları büyük oranda dolan kent, iş ve şehir stresinden uzaklaşmak isteyenlere Karadeniz'in eşsiz güzelliğinde tatil fırsatı sunuyor.  
 
Vali Abdil Celil Öz, yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'in en önemli turizm mekanlarından olan Trabzon'u ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının her geçen gün arttığını söyledi.
 
Trabzon'un yeni yatırım ve altyapı çalışmalarıyla turizmdeki cazibe merkezi olma yönünü sağlamlaştırdığını belirten Öz, "Trabzon'da bu anlamda 2015'in Ağustos ayına kadar olan verilerde de ziyaretçi sayımızın yüzde 8 ile 10 dolayında arttığını gözlemliyoruz. Hem yurtiçinden gelen yerli ziyaretçilerimiz hem de yurt dışından, Körfez ülkelerinden gelenler olmak üzere ciddi ilerleme var. Bunun yanında bölgemizde turizmin gelişmesi konusunda da somut adımları ve yatırımları görmekten mutlu oluyoruz" diye konuştu.
 
Öz, kentte en çok Uzungöl, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü ve Ayasofya Camisi'nin ziyaret edildiğini vurgulayarak, "Bunun dışında kente gelen ziyaretçilerimiz, şehrin tarihini, doğal güzelliklerini ve yaylalarını da ziyaret ederek, kentin sunduğu alternatiflerden yararlanıyor. Bu kapsamda biz de turizmi geniş alana ve zamana yaymak için gayret gösteriyoruz" dedi.
 
- "Yıl sonuna kadar 3 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyoruz"
 
Turizm kapsamında yeni restorasyon projeleri olduğunu da anlatan Öz, "Ortahisar ve Kızlar Manastırı gibi tarihi alanlarımızı da restore ederek, turizme kazandırma çabasındayız. Yaylalarımızın ve doğal güzelliklerimizin de turizme kazandırılması yönünde kış turizmi ve kongre turizmini geliştirerek, bu süreyi yıla yaymak için gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Öz, Trabzon'u 8 ayda 1 milyon 830 bin dolayında turistin ziyaret ettiğini bildirerek, şöyle devam etti:
 
"Bunun 510 bini yabancı olmak üzere, geçen yılın verilerine göre yüzde 8 ile 10 dolayında bir artış yaşandı. Yıl sonuna kadar 3 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyoruz. Yaz döneminde il merkezimizde ve özellikle dünyaca ünlü Uzungöl'ümüzde rezervasyonlarda büyük oranda doluluk yaşadık. Otellerimizdeki bu doluluk Kurban Bayramı tatilinde de zirve yapmış durumda. Bayram tatili boyunca aşırı bir yoğunluk bekliyoruz. Bizde bunun için Kurban Bayramı tatili boyunca vatandaşlarımızın ve ziyaretçilerimizin, daha huzur ve güven içerisinde bir tatil geçirmeleri için her türlü tedbirlerimizi alıyoruz."
 
- "13 bin civarında yatak kapasitemiz var"
 
Kentteki yatak kapasitesinin yeterli olmadığını da dile getiren Öz, "İlde 13 bin civarında yatak kapasitemiz var. Bunun üzerine her geçen yıl ilaveler yapıyoruz ancak bu sayı bizim 3 milyonu bulan ziyaretçi sayımız için yeterli değil. Bunun gelişmesi için ciddi yatırımlarımız, sözleşmelerimiz var. Bu kapsamda kamu ve özel sektördeki çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

Resim Galerisi
Günün Öne Çıkanları

Videolar
Köşe Yazıları

Levent Tan

Levent Tan

Birilerinin Yanında Olmak


Yavuz Saltik

Yavuz Saltik

Şike konuşmayın diyorlar!


Tuncay Aydemir

Tuncay Aydemir

Sana da Bu Yakışır Şenol Güneş


Nurcan Yazıcı

Nurcan Yazıcı

Tek Tip/Siz Eğitim


Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

Türkçe Olimpiyatları`na katılan hainler!

Spor Toto Super Lig
Sayısal Loto
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
03 12 13 26 31 33
Şans Topu
13.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
02 19 21 24 25 + 05
On Numara
11.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
04 07 09 10 12 17 19 22 24 27 32 37 41 45 62 64 70 74 75 76 78 80
Süper Loto
14.11.2019
Tarihli Cekilis Sonucu
06 11 15 30 48 54
Facebook
Linkler